اموزش در دوران کرونا

 

 چرتکه و فواید یادگیری آن برای کودکان

به طور کلی میتوان گفت چرتکه ، از ابزارهای قدیمی به شما میرود که برای محاسبه ی چهار عمل اصلی (جمع ، تفریق ، ضرب ، تقسیم )مورد استفاده قرار میگیرد و هنوز هم در بسیاری از کشورهای آسیایی استفاده میشود و قدمت آن به ۲۰۰۰سال پیش برمیگردد و امروزه نیز به عنوان ابزار ریاضی مهمی در عصر جدید استفاده میشود که کمک شایانیبه آموزش ریاضی و رشد ذهنیکودکان میکند،تا حدّی که میتوان گفت چرتکه ابزار بسیار عالی برای پرورش مغز میباشدو باعث میشود که کودک محاسبات ریاضی را به صورت کاملاً حرفه ای و دقیق ، بر روی چرتکه ی ذهن خود انجام دهد.

چرتکه برای کودک باعث به کارگیری و توسعه و افزایش عملکرد دردو نیمکره راست و چپ مغز یعنی در واقع کل مغز میشودو به آسان ساختن محاسبات ریاضیِ پیچیده بدون استفاده از ماشین حساب کمک مینماید.

کودک با کمک چرتکه ، ریاضی را با روشی لذّت بخش و سرگرم کننده و جذاب فرا میگیرند .

 

چرا یادگیری چرتکه برای کودکان اهمیّت دارد؟۲۰۲۰۰۵۲۷_۱۹۱۶۰۲.jpg

به طور کلی میتوان گفت ، کودکانی که در سنین پایین این آموزش را شروع کردند،مهارت های حیرت آوری را در منطق و ادراک ، کسب نموده اند، به همین علت توصیه میشود آموزش چرتکه برای کودکان از سّن ۶-۵سالگی آغاز گردد، زیرا چنین کودکانی که درسنّ پایین از چرتکه استفاده نموده اند، حل کننده ماهری در مسائل هستند.

از طرفی زمانیکه کودک یک مسئله را به صورت ذهنی حل کند،باعث میشود کودک متمرکزتر، تیزتر و قوی تر شودو همچنین مهارت های شنیداری، حافظه ی تصویری وتوانایی حفظ کردن در او افزایش یابد.بنابراین دوران کودکی نقش تعیین کننده و مهمّی در رشد مغزی دارد.

از طرفی دیگر،چرتکه باعث تعادل بین چشم و گوش و انگشتان دست میگرددکه این عمل خود، باعث تحریک مغزو افزایش قدرت پاسخگویی در کودکان میشود.

فواید چرتکه۲۰۲۰۰۵۲۷_۱۹۱۳۳۳.jpg

۱-افزایش توانایی حلّ مسئله ۲_بهبود مفاهیم ریاضی ۳_سریعتر کردن مهارتهای محاسباتی۴_افزایش اشتیاق بیشتر کودک برای گوش دادن ۵_بهبود عملکرد حافظه۶_افزایش قدرت مهارت های ذهنی ۷_بهبود واکنش مغز۸_افزایش اعتماد به نفس کودک۹_افزایش استقامت در برابر افشار و استرس

و در پایان اینکه ،

اگر میخواهید که یک کودک نابغه داشته باشید ، هیچ چیز به اندازه آموزش چرتکه برای کودکتان مفید نمیباشد.

فرشته اسماعیلی

 

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *