تربیت جنسی | تربیت جنسی در کودکان - مهدکودک و پیش دبستانی دانشگاه کوچک

می توان گفت یکی از مهم ترین مسائلی که پدر و مادر باید به آن توجه داشته باشند اما در جامعه ما اکثر والدین آن را نادیده میگیرند تربیت جنسی است.

منظور از تربیت جنسی ایجاد شناخت(دانش و اطلاعات)، رفتار مناسب (قدرت تصمیم گیری و مهارتها) و احساس (ارزش و دیدگاه) است که این عوامل با اطلاعات صحیح و رفتار صحیح به کودک به وجود می آید؛ به نظر میرسد بهترین تعریف از تربیت جنسی کودک این باشد که در کنار انتقال اطلاعات و مفاهیم باید روش های صحیح و درست رشد غریزه جنسی را هم به کودک آموزش داد تا در مسیر درست و به دور از انحراف با آن‌رو به رو شود.

نوع تربیت جنسی کودک و نوجوان در خانواده ها با توجه به فرهنگ،قوم،نژاد و مذهب متفاوت است.برخی خانواده ها این موضوع را بد و نامناسب میدانند و ترجیح میدهند هیچوقت با کودک خود در این باره گفتوگو نکنند.

از جمله باورهای غلط والدین برای تربیت جنسی :

1_ تربیت جنسی برای فرزندان باید بصورت مقطعی و در سنین نوجوانی باشد.

2_اگر فرزندم سوالی نمیپرسد پس احتیاجی به توضیح نیست.

3_کودکان دارای احساسات جنسی نیستند.

4_تربیت جنسی در حدی که پاسخ سوال های کودک را بدهیم کافیست.

5_کودک من در معرض سوءاستفاده جنسی نیست.

6_شناخت موضوعات جنسی در کودک باعث آسیب برای او میشود.

7_کودک من به این موضوعات اهمیتی نمیدهد و کنجکاو نیست.

زمان تربیت جنسی

زمان تربیت جنسی کودکان بستگی به سوالات جنسی کودک دارد که بیشتر کودکان در سنین ۳الی ۵ سالگی کنجکاوی های زیادی دارد که این زمان بهترین وقت برای گفتوگو است.

اصول گفتوگوی درست جنسی کودک :

1)به زبان ساده صحبت کنید.

2)پدر و مادر هر دو در گفتوگو شریک باشند.

3)هنگام صحبت با کودک شنونده خوبی باشید.

4)صبور باشید.

5)با کودک صادق باشید و جز واقعیت چیزی نگویید.

6)برخی از کودکان هیچگاه در این باره صحبت نمیکنند،در این مواقع شما شروع کننده باشید.

7)صحبت با کودک در فضایی گرم و صمیمی باشد تا کودک احساس راحتی داشته باشد.

8) به کودک نشان دهید که از سوالات او خوشحال هستید و اجازه دهید به شما اعتماد کند.

9)با انواع سوالات و کنجکاوی هایی که ممکن است برای کودک ایجاد شود آشنا باشید.

مهمترین راه های آموزش مسائل جنسی به کودکان :

1_مراقبت از بدن: والدین باید به خوبی آموزش مراقبت از بدن به کودکان را یاد بدهند.در بسیاری از موارد مشکلات و خطرات که کودک را تهدید میکند با لمس شدن از سوی اطرافیان است.

والدین با آموزش حریم خصوصی به کودکان و جای خصوصی کودک او را از خطرات پیش رو در امان نگه دارند. بیان این موضوع به کودک که لمس خوب چه تفاوتی با لمس بد دارد بسیار مهم است. لمس دست و سرشانه ها با تمایل کودک لمس خوب و در آغوش کشیدن با زور و دست زدن به جاهای خصوصی کودک بعنوان لمس بد مطرح میشود.

2_قدرت نه گفتن : والدین باید به کودک قدرت نه گفتن را بیاموزند. تشویق کودک به نه گفتن با صدای بلند به خوبی کمک میکند که در موقعیت های خطرناک و لحظاتی که از سوی دیگران مورد سوءاستفاده قرار میگیرند به راحتی نه بگویند و از خود دفاع کنند.

3_پاسخ به سوالات جنسی کودکان : یکی از مهمترین راه های آموزش مسائل جنسی به کودکان پاسخ به سوالات جنسی آنهاست؛کودکان در سنین پایین تر تفاوت های بدنی خود را با جنس مخالفشان تشخیص میدهند و درباره آن کنجکاوی میکنند.

4_دروغ گفتن ممنوع : ازجمله سوالاتی که کودکان کنجکاوی میکنند بارداری و چگونگی بارداری است، باید این را در نظر بگیرید که قرار نیست همه چیز درباره روابط زناشویی و شیوه بارداری به کودک توضیح دهید اما دروغ گفتن هم ممنوع است و فقط کودک را در مسیر اشتباه آموزش سوق میدهد.

 5_در زدن هنگام ورود به اتاق والدین: پدر و مادر باید معنا و مفهموم حریم شخصی را به کودک آموزش دهند و از او بخواهند این قانون را درباره همه افراد و حتی دیگران در قبال خودش رعایت کنند.

ناگفته نماند که تربیت جنسی موضوعی مهم و گسترده است که در این مسیر نحوه ی برخورد والدین و همراهی پدر و مادر و آگاهی از راه های آموزشی تاثیر زیادی در تربیت و حل مشکلات خواهد داشت.

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین پیش دبستانی در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.

   گردآوری توسط مونا معتمدی