کلاس مهارت دست ورزی | متد آموزشی مهارت دست ورزی | مهارت دست ورزی - دانشگاه کوچک

کودکان در طول رشد خود با افزایش درک، مهارتها و تواناییهای مختلفی را از خود بروز می دهند. مهارت دست ورزی در حقیقت به مجموعه حرکاتی گفته میشود که با عضلات ظریف مچ، دست و به خصوص انگشتان در ارتباط است. بچه هایی که دستان قوی و تواناتری دارند، بهتر، سریع تر و راحت تر می توانند کارهای خود را انجام دهند. این افراد معمولا دست خط خوبی دارند و هنگام نوشتن دیرتر خسته میشوند. به همین دلیل این مهارتها باید در کودکان تا قبل از ورود به دبستان تقویت شوند. در غیراین صورت در مدرسه با مشکلاتی در نوشتن، نقاشی کشیدن، مداد در دست گرفتن و … مواجه خواهند شد.
تمرین هایی برای تقویت مهارت دست ورزی:
۱- ورز دادن خمیر یا گل رس(باعث تقویت عضلات دست،مچ و انگشتان میشود)
۲- خط خطی کردن(خط خطی کردن با استفاده از مداد باعث تقویت انگشتان میشود)
۳- باز و بسته کردن گیره های لباس
۴- چسباندن وسایل به یکدیگر،جابجا کردن ابزار ریز با استفاده از انبر
۵- بریدن و قیچی کردن کاغذ با ضخامت های مختلف
۶ _ پررنگ کردن خطوط نقطه چین
۷- به نخ کشیدن مهره ها در اندازه های مختلف
۸- گره زدن و بستن بندکفش
۹- تا کردن کاغذ و اوریگامی
۱۰- سوزن نخ کردن
۱۱- باز و بسته کردن گره،دکمه و زیپ
۱۲- پاره کردن کاغذ
۱۳- جابجا کردن ابزار ریز با استفاده از انبر یا موچین

برای بهبود کنترل مهارت دست ورزی چه می‌توان کرد؟

تسلط بر دست: تعیین و تقویت دست غالب کودک از طریق استفاده مکرر در عملکرد دقیق کار و وظیفه تعیین شده.چنگ زدن و دست ورزی: مشارکت در فعالیت‌هایی که نیاز به درک و دست‌کاری اشیاء کوچک از قبیل نقاشی، پازل، باز کردن ظروف و نخ دارد را تشویق کنید.

بازی‌های انگشت: وظایفی را تمرین کنید که فقط از یک یا دو انگشت استفاده می کند.

فعالیت‌های حرکتی ظریف: هنگامی که کودک مشغول انجام فعالیت‌های حرکتی ظریف است، تحسین و تشویق کنید، به خصوص اگر هنگام یافتن فعالیت دشوار باشد، ادامه می‌دهد.

استحکام دست و انگشت: فعالیت‌هایی را انجام دهید که باعث تقویت قدرت دست و انگشت می‌شوند (مثلاً تمیز کردن کاغذ، استفاده از موچین،).بازی حسی: کودک را ترغیب کنید که در فعالیت‌های بازی حسی (مانند بازی برنج، نقاشی انگشت) مشارکت کند تا به پیشرفت آگاهی لمسی کمک کند.

هماهنگی دست و چشم: فعالیت‌هایی را انجام دهید که شامل هماهنگی دست و چشم (به عنوان مثال پرتاب و صید) و عبور از خط میانی (به عنوان مثال رسیدن به قسمت بالای بدن برای چیدن وسایل) است.

قدرت اندام فوقانی: فعالیت‌های بازی را تقویت کنید که دارای قدرت اندام فوقانی هستند (به عنوان مثال صعود از نردبان، پیاده روی چرخ دستی).

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین پیش دبستانی در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.