کلاس دومینو | متد آموزشی کلاس دومینو | آموزش دومینو - دانشگاه کوچک

دومینو بازی ای لذت بخش و متنوع با هدف افزایش دقت و تمرکز و افزایش توانایی هوش کودکان و همچنین بالابردن ضریب هوشی است که در رشد فکری و ذهنی کودکان نقش بسزایی دارد.

بازی دومینو انواع و طرح های مختلفی از جمله دومینو شکلی، دومینو رنگی و چوبی که به شکل قطعات مستطیلی است، دارد که هرکدام از این ها خود باعث تقویت خلاقیت و افزایش توجه کودک میشود؛همچنین این بازی را به صورت گروهی نیز میتوان انجام داد که به ارتباط و همکاری و مشارکت در جمع کودک کمک میکند.

بازی دومینو (کلاس دومینو) به دلیل جذابیتی که دارد سرگرم کننده ای مفید و بدون محدودیت سنی به شمار میرود و اصولا از سه سالگی، کودک میتواند این بازی را آغازکند.

دومینو بازی ایده آلی برای کودکان است که آنهارا به تفکر و تمرکز وا می دارد.

کارگاه دومینو

در کارگاه یا کلاس دومینو این بازی را با دونمونه از دومینوهای شکلی(علمی) و رنگی انجام میدهیم.

دومینو شکلی: این دومینو شکل مستطیلی است که به دو قسمت تبدیل شده و هر قسمت شامل یک شکل است که زمان چیدمان باید به گونه ای چیده شود که اشکالی که کنار هم قرار میگیرند باید یک شکل باشند. دومینوی شکلی را با دو نمونه از این دومینو ها آموزش میدهیم که عبارتند از :

کلاس دومینو | متد آموزشی کلاس دومینو | آموزش دومینو - دانشگاه کوچک

1. دومینویی که شامل اشکال مختلف است.

2. دومینویی که به جای تصاویر از نقطه ها تشکیل شده و تعداد این نقطه ها از 1 تا 6  عدد است که این نیز به تقویت هوش منطقی ریاضی کودک کمک خواهد کرد. دومینوی شکلی را به گونه ای ساده آغاز میکنیم به صورتی که در ابتدا از 5دومینو شکلی شروع میکنیم تا کودک به مرور اَشکال را زیاد کند و بازی را ادامه دهد.

دومینو رنگی: در این دومینو قطعات رنگی به صورت زنجیری چیده میشوند و با برهم زدن تعادل یک دومینو و برخورد آن با دومینوی دیگر باعث میشود که یکی پس از دیگری به صورت پیوسته فروبریزند.

در کلاس دومینو ،دومینوی رنگی را با یاد دادن انواع چیدمان،با هدف هماهنگی چشم و دست، بالابردن هوش فضایی کودک، آموزش رنگ ها، الگویابی و افزایش دقت و تمرکز انجام میدهیم.

چیدمان دومینوی رنگی را نیز از ساده به پیچیده ادامه میدهیم؛ انواع چیدمان عبارتند از:

1) تمرین با خط صاف (چیدمان قطاری): این چیدمان به صورت یک خط صاف است که با چسباندن چسب روی میز(به منظور دانستن حدود چیدمان صاف ) بچه ها دومینوها را پشت سرهم به صورت صاف و با فاصله ی نصف طول دومینو میچینند.

2) تمرین با خط خمیده : در این چیدمان فاصله ی دومینو را از قسمت خارجی که باید نصف طول دومینو باشد درنظر میگیریم.

3) تمرین درست چیدمان به صورت خط فرضی : در این تمرین دیگر چسب نمیچسبانیم تا کودک خودش به صورت فرضی و درست دومینوها را بچیند.

4) دیوار افقی

5) دیوار عمودی

6) برج دوپایه افقی

7) برج دوپایه عمودی

در بازی دومینو کودک تشابه و اختلافات را مشاهده و درک میکند و علاوه بر افزایش اعتماد به نفس و تقویت حواس و حافظه کودک باعث میشود تکنیک کارگروهی را یاد بگیرد.

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین پیش دبستانی در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.

گردآوری: مونامعتمدی