کاردستی یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که کودک را در مسیر ساختن قرار می‌دهد. کاردستی به رشد جسمانی قدرت و توانایی کنترل عضلات کمک کرده و هماهنگی لازم را بین حواس پنج گانه ایجاد می کند. هر کاردستی با توجه به هدفی که دارد، قوه ی تجزیه و تحلیل مغز را به کار می گیرد. در واقع مهمترین تاثیر کاردستی تقویت قوه ی خلاقیت است.
کودک بعد از اتمام اثر منتظر واکنش اطرافیانش است.تعدادی از کاردستی‌ها هم به صورت جمعی و در قالب گروه ساخته می‌شوند که روابط بین گروه را به وجود می‌آورد.

بعضی از کاردستی‌ها مهارتی هستن و برای بالا بردن مهارت کودک در استفاده از ابزار و مواد، کاربرد دارد

نوع دیگر کاردستی‌ها خلاق نام دارندکه باعث افزایش قدرت خلاقیت کودک می‌شود. هرچند تفکیک کاردستی‌ها از یکدیگر به این شکل، ممکن نیست؛ زیرا همه ی کاردستی‌ها هر دو موضوع مهارت و خلاقیت را با هم بالا می‌برند. اما این که روی کدام مورد تاثیرگذار تر باشد، به نوع کاردستی بستگی دارد.

برای ساخت کاردستی بهتر است از وسایل ساده و در دسترس استفاده کرد و از کودک بخواهیم که فکر کند با یک چوب بستنی چه چیزهایی میتواند بسازد. یا اینکه از او بخواهیم به اطراف خود نگاه کند و وسایل دور ریختنی که بنظرش برای درست کردن کاردستی فایده دارد را شناسایی کند و از آنها برای کار خود استفاده کند.

برای مثال: دگمه، بطری های یک بار مصرف، سنگ، نخ و کاموا، کارتون های بی استفاده، شانه ی تخم مرغ یا رول های خالی دستمال کاغذی. حتی میتوانید از حبوبات خشک، برگ درختان یا تکه های پارچه استفاده کنید.

ملیکا مبارکه

0 Reviews

امتیاز جدیدی ثبت کنید!

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هشت =