نقش نقاشی | تاثیر نقاشی در پرورش و خلاقیت کوکان - تاثیر نقاشی - دانشگاه کوچک

نقاشی و نقش نقاشی در کودکان باعث پرورش تخیلات، رشد و خلاقیت آنها میشود،وقتی کودک می خواهد نقاشی بکشد آنچه در ذهنش می‌گذرد را به روی کاغذ می آورد.

تاثیرات نقش نقاشی بر عملکرد کودکان:

برقراری ارتباط با کودک:

نقاشی برای کودکان یک سرگرمی جذاب و کم خطر است و کودکان به کمک نقاشی می توانند آنچه در ذهن خود دارند به شیوه های کودکانه خود به تصویر بکشند و از طریق نقاشی  به راحتی می‌توان با کودکان ارتباط دو طرفه برقرار کرد،به این شکل که هم می توان به احساسات درونی کودک که قدرت بیانش را ندارد پی برد و هم با بکارگیری نقاشی در جهت آموزشی کودک برای پرورش قوای فکری و ذهنی او تلاش کرد و والدینی که اهمیت ویژه ای برای تعلیم و تربیت کودکان خود دارند از تاثیر نقاشی به کودکان خود غافل نشوند.

تقویت مهارت های فردی کودک:

نقاشی کودکان باعث هماهنگی حرکات چشم و دست آنان می‌شود این مهارت در حین یادگیری نقاشی در کودکان تقویت می‌شود  و این به دلیل این است که در این حالتها آنها سعی می کنند اشیایی که با چشم می بینند با حرکات دستان خود هماهنگ کنند و آنها را به تصویر بکشند،همچنین باعث تقویت و بهبود عضلات دست آنها می‌شود و به آنها در پیشرفت فعالیت‌های ذهنی و جسمی کمک زیاد می کند بنابراین نقاشی در کودکان باعث تقویت مهارت‌های ذهنی و جسمی آنها می‌شود و باعث ایجاد هماهنگی بین حرکات چشم ودست آنها میشود.

درک احساسات کودک:

تاثیر نقاشی یا نقش نقاشی برکودکان تشخیص دل نگرانی‌های اوست به گونه ای که کودک با نقاشی می‌ تواند احساست،عواطف و نیازهای روانی خود را بر روی کاغذ آشکار کند از این‌ رو ناراحتی‌ها و احساسات درونی و پیشگیری و درمان از بروز مشکلات بسیار آسان است،پس نقاشی یک راهکار درمانی محسوب می‌شود و علاوه بر تخلیه روانی کودک موجب می‌شود که ذهن کودک بتواند نگرانی و استرس را کنترل کند.

کودک با نقاشی کردن می تواند آمادگی مناسب برای ارتباط با دیگران بدست آورد،زمانی که کودک شروع به نقاشی می‌کند می توان از نحوه حرکت او به ویژگی‌های درونی و استعدادهایش پی برد و استعداد و توانایی‌هایش را کشف کرد،هر حرکت ریز و درشتی در نقاشی می تواند گویای بخشی از توانایی‌ها و ویژگی‌های کودکان باشد که درتقویت و رشد آنها در آینده نقش زیادی دارد.

افزایش خلاقیت و تمرکز در کودک:

نقاشی از زمان خلق ایده تا زمان پیاده‌سازی روی کاغذ و توضیح آنچه را که کشیده‌اند، بر افزایش خلاقیت و تمرکز کودکان تأثیر مهمی دارد.

زمانی که کودکان برای خلق یک اثر هنری کودکانه به دنبال ایده می‌گردند، در واقع درحال تقویت و توسعه خلاقیت خود هستند و به خیال خود بال‌ و پر می‌دهند و زمانی که برای کشیدن چیزهایی که می‌بینند و یا قبلاً دیده‌اند و آن را تصور می‌کنند و همچنین زمانی که رنگ خاصی را برای کشیدن موردی خاص انتخاب می‌کنند، در واقع دارند قدرت تمرکز خود را تقویت می‌کنند.

زمانی که کودکان جزئیات یک شی یا اتفاق را می کشند همواره در حال تقویت دقت خود هستند. اگر به کودک خود پیشنهاد دهید که جسمی را برای شما ترسیم کند و از او دقت در جزئیات را طلب کنید، کمی به این روند مثبت کمک کرده‌اید و با او همراه شده‌اید و از تاثیر نقاشی بر کودکان، در زمینه خلاقیت و تمرکز به نحو احسن بهره برده‌اید بنابراین تاثیر نقاشی برکودکان می تواند شگفت انگیز باشد.

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین پیش دبستانی در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.