آموزش اریگامی | تاثیر و فواید اریگامی برای کودکان - دانشگاه کوچک

اوریگامی چیست؟

اوریگامی هنر تاکردن کاغذ است که از فرهنگ ژاپنی آمده و میان کودکان و بزرگ‌سالان محبوبیت خاصی دارد. «oru» در زبان ژاپنی یعنی تاکردن و «kami» یعنی کاغذ. در چین به این کاردستی ژِژی می‌گویند. اوریگامی مهارتی است که همه می‌توانند آن را بیاموزند. این کاردستی برای تقویت مغز هم تمرین خوبی است بنابراین آموزش اوریگامی تاثیر زیادی بر کودکان دارد.

در ذیل به بررسی چند فایده از اوریگامی برای کودکان می پردازیم:

1. رشد مهارتهای ریاضی

( هوش فضایی – مهارتهای فکری – تحلیلگری – مهارتهای رفتاری – خلاقیت – مهارتهای حرکتی )

علاوه‌ بر این، اوریگامی نوعی تمرین ذهنی است که توانایی‌های لازم برای رشد کودک از قبیل حافظه، تمرکز، اعتمادبه‌نفس و صبر را تقویت می‌کند.

2. رشد توانایی های شناختی

اوریگامی هم شامل مهارت‌های شناختی می‌شود و هم مهارت‌های حرکتی. بر اساس تحقیقات، تازدن‌های ساده کاغذ سبب رشد ایده‌های کودکان و هماهنگی و تلفیق آنها با هم می‌شود.

3. آموزش مهارت حل مسئله

اوریگامی پاسخ بسیاری از مسائل فیزیک، ریاضیات و نجوم است. این کاردستی به پیشرفت تئوری‌های علمی کمک می‌کند و در میان محققان و دانشمندان بسیار محبوب است. در اوریگامی برای هر بار تاکردن کاغذ هم‌زمان از قوه شناخت و خلاقیت استفاده می‌شود.

4. افزایش خلاقیت

با تازدن‌های پشت‌سرهم کاغذ، دنبال رسیدن به نتیجه‌اید و می‌توانید موشک، گل، خرگوش یا حتی فیلی کوچک بسازید. زمانی که کودک با دستانش با کاغذ بازی می‌کند، قدرت خلاقیتش تقویت می‌شود و تفکر و تخیل را ترکیب می‌کند تا اثری زیبا بسازد.

5. تقویت مهارتهای اجتماعی

اوریگامی ابزاری قدرتمند برای ایجاد مهارت‌های اجتماعی در کودکان است. کودکان و بزرگ‌سالان دور هم جمع می‌شوند تا چیزهای جدید یاد بگیرند و بسازند. مدارس از اوریگامی برای آموزش مشارکت گروهی و کار تیمی استفاده می‌کنند. پروژه‌های گروهی ساخت اوریگامی باعث افزایش تعامل دانش‌آموزان می‌شوند و میان آنها ارتباط بهتری ایجاد می‌کنند.

6. بهبود سلامت عمومی کودک

آموزش اوریگامی برای سلامت عمومی آنها هم مفید است. اوریگامی با ایجاد حس موفقیت و رضایت در فرد، سلامت عمومی‌اش را بهبود می‌بخشد

همچنین اوریگامی به افکار ما نظم می‌دهد و ذهن سازمان‌دهی‌شده یکی از ویژگی‌های تمام افراد موفق است.

7. ساده شدن مفاهیم علمی

فیزیک و ریاضی دروس پایه‌ای هستند که در برنامه درسی تمام مدارس گنجانده می‌شوند. بیشتر دانش‌آموزان فکر می‌کنند این دروس بسیار خشک و خسته‌کننده‌اند. امروزه در مدارس برای حل این مشکل از آموزش اوریگامی استفاده می‌کنند. اوریگامی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا مفاهیم فیزیک را سه‌بعدی ببینند و درک کنند.

در پایان به این نتیجه می رسیم که یکی از بهترین روش هایی که با استفاده از آن میتوان به راحتی مهارت های حرکتی کودک را تقویت کرد، اوریگامی است. کودک در اجرای روش های اوریگامی مجبور است که هم زمان از دو دست و چشم خود استفاده کند.به این معنا که مهم ترین اعضای بدن کودک در جریان هستند و به راحتی در غالب یک سرگرمی کودکان، این اعضا به کار افتاده و گذشته از آن مهم ترین عضو بدن کودک یعنی مغز نیز در این زمان در حال فعالیت است و علاوه بر آن که مغز کودک دستور هماهنگی را صادر میکند همواره سعی در اجرای تکنیک های آموزش داده شده را دارد.

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین پیش دبستانی در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.