انیمیشن ها و تاثیر آن بر خلاقیت کودکان | نقش انیمیشن بر رفتار کودک - دانشگاه کوچک

امروزه انیمیشن‌ ها در قالب کارتون و بازی‌های رایانه‌ای تاثیر زیادی در روند رشد شخصیتی کودکان دارند اگر از بعد مثبت بخواهیم به تاثیر انیمیشن بپردازیم می‌توان به قطعیت گفت برخی از انیمیشن‌ها که در قالب بازی به کودکان ارائه می‌شود تاثیر خوبی روی روند خلاقیت و یادگیری آنها می‌گذارند.

کارتون و انیمیشن در دوران کودکی:

در این دوران کودکان ویژگی‌هایی از جمله ذهنیت رو به رشد، کنجکاوی و توانایی یادگیری سریع به وسیله مشاهده را دارا هستند و به همین دلیل کارتون‌ها و انیمیشن ها به طور مستقیم بر ذهن و ماهیت آنها تاثیر می‌گذارند.

دنیای بچه‌ها، دنیای رنگی است و با یک علاقه خاص به رنگ و حرکت توجه می‌کنند به همین دلیل آنها به راحتی جذب تصاویر متحرک انیمیشن‌ها و کارتون‌ها می‌شوند. کودک به سادگی به وسیله رنگ‌ها، اشکال، حرکات و رفتارها و حتی فلسفه درون این انیمیشن‌های کارتونی تاثیر می‌پذیرد. تصاویری که متحرک، گویا و رنگی باشند فرایند یادگیری را برای بچه‌ها جذاب‌تر می‌کنند و موجب تقویت قوه تخیل و افزایش خلاقیت کودک می‌شوند.

نظر متخصصان و روان شناسان در مورد انیمیشن ها:

متخصصان حوزه کودک معتقدند که ذهن کودکان برای یادگیری همانند یک لوح سفید است بدون شکل و خطی و ذهن او در سنین ابتدایی آماده یادگیری هر چیزی است.

برخی از روانشناسان حوزه کودک بر این باورند که تماشای کارتون و انیمیشن برای یادگیری کودکان، تمرکز و وضعیت فکری و روانی آنها تاثیر مخربی دارند اما برخی دیگر بر این باورند دیدن کارتون و انیمیشن بر توانمندی‌های ذهنی و ظرفیت فکری کودکان بسیار موثر و مفید هستند.

انیمیشن‌ها تاثیر مثبت و منفی بر رشد فکری، خلاقیت و یادگیری کودکان دارند به گونه ای که در زیر به آن اشاره می شود:

تاثیرات مثبت انیمیشن ها:

۱-کودک با تماشای انیمیشن یادگیری را زودتر آغاز می‌کند.
۲-انیمیشن باعث رشد مهارت‌های شناختی کودک می‌شود.
۳-تماشای انیمیشن خلاقیت در کودکان را افزایش می‌دهد.
۴-تماشای انیمیشن‌ها مهارت‌های زبانی کودک را تقویت می‌کند.
۵-انیمیشن‌ها باعث برون‌ریزی و رهایی از تنش و استرس می‌شوند.
در تحقیقات دیگری تاثیرات مثبت انیمیشن‌ها را این چنین بیان کرده است.

فواید انیمیشن‌ها برای کودکان:

  • برای کاوش و مشاهده مفید هستند.
  • آنها کودکانی فعال و نابغه می‌سازند.
  • در حفظ سلامتی و غلبه بر فشارها و کاهش استرس مفید هستند.
  • استعداد کودکان را افزایش می‌دهند و در یادگیری رنگ و فعالیت‌های بصری به او کمک می‌کنند.
  • تمایل کودکان را به احترام به والدین و بزرگترها افزایش می‌دهند و کودک را وفادارتر می‌کنند.

نقش انیمیشن‌ها بر یادگیری و خلاقیت:

حال با توجه به موضوع کمی بیشتر به بررسی تاثیر انیمیشن‌ها بر کودکان می‌پردازیم:

انیمیشن‌ها به یادگیری کودک کمک می کند به گونه ای که از سنین پایین با رنگ‌ها ،شکل‌ها و شماره‌ها و موارد دیگری در انیمیشن‌ها روبرو می‌شوند. با کمک انیمیشن‌ها و تصاویر مفید، آموزش های زیادی در حافظه کودک ثبت و یادگیری برای کودک را لذت بخش می کند.
قوانین در دنیای انیمیشن‌ها قابلیت شکست دارند و کودک ما با دیدن آنها ذهن خلاق و ایده پردازی پیدا خواهد کرد. این مورد بیشتر در انیمیشن‌های آموزشی صدق می‌کند زیرا به صورت خیلی ساده به کودکان آموزش می‌دهند و شکل یادگیری را برای آنها آسان‌تر و راحت‌تر می‌کنند. کودک می‌تواند با یادگیری و الهام از انیمیشن‌های دیده شده، ایده‌های نو و بکری را در ذهن خود بپروراند و می‌تواند قصه‌ها، داستان‌ها و کاردستی‌های بسیار خلاقانه بسازد.

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین مهدکودک در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.