بستن
بهداشت فردی برای کودکان پیش دبستانی | آموزش بهداشت فردی به کودکان - دانشگاه کوچک

در بهداشت فردی مراقبت از اعضای بدن شامل پوست، مو، چشم، گوش ، بینی صورت میگیرد که دانستن این موارد برای کودک بسیار اهمیت دارد. به خصوص برای کودکان پیش دبستانی و دبستان آموزش بهداشت فردی به خصوص شستن دست‌ها ضروی است چرا که آن‌ها زمان زیادی از روز را درمهد ، مدرسه و کنار یکدیگر می‌گذرانند، همه چیز را با هم به اشتراک می‌گذارند و به راحتی میکروب‌ها را منتقل می‌کنند.

اگر شما به کودک خود بهداشت شخصی را به خوبی آموزش داده باشید نگرانی برای سلامتی کودک در مکان های عمومی نخواهید داشت.

موارد مهم در بهداشت فردی

آموزش موارد مهمی از بهداشت فردی که مهد و پیش دبستانی دانشگاه کوچک سعی بر انجام آن دارد ازاین قبیل است:

شستن صحیح دست ها

آموزش صحیح شستن دست و صورت کودکان با صابون قبل از غذا و بعد از دستشویی، دست‌ها عامل اصلی انتقال میکروب‌ها هستند بنابراین باید به کودکانمان از همان ابتدای زندگی آموزش دهیم چگونه دست‌های خود را به خوبی بشورند.

سرفه و عطسه

یکی از آموزشهای مهم که مهد دانشگاه کوچک در صدد آن است که کودکان خوب فرا بگیرند چگونه مانع شدن ازپخش میکروب ها هنگام عطسه وسرفه کردن است شاید بدانید که با هر بار عطسه بیش از ۱۰۰ هزار میکروب با سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت در هوا پخش می‌شود پس با عطسه یا سرفه کردن یک کودک احتمال اینکه کودکان دیگر هم در معرض بیماری های واگیر دار قرار بگیرند زیاد است.

بنابراین به کودکان آموزش داده میشود هنگام سرفه یا عطسه از یک دستمال برای پوشاندن دهان و بینی خود استفاده کنند و اگر دستمال در دسترسشان نبود می‌توانند دهان و بینی خود را با بازوی خود بپوشانند تا مانع پراکنده شدن میکروب‌ها شوند.

چشم‌ها، دهان و بینی

میکروب‌ها به راحتی از طریق غشای مخاطی در چشم، بینی و دهان به داخل بدن منتقل می‌شوند و می‌توانند موجب بیماری شوند. از این جهت به کودکان عزیزمان آموزش داده می شود با دست‌های آلوده به چشم‌های خود دست نزنند یا انگشتان خود را وارد دهان و بینی خود نکنند.

بهداشت دندان

 داشتن مسواک مخصوص خود و آموزش صحیح مسواک زدن بعد از هر وعده ی غذایی ، نیاز به همکاری والدین با مربی کودک  در منزل هست تا کودک این مهارت را به خوبی فرا گیرد و پس از آموزش مسواک زدن از جهات درست باید به کودک گفته شود سطح زبان، درون گونه و سقف دهان را هم با مسواک تمیز کنند برای اینکه مسواک زدن را به کاری جذاب تبدیل کنید می‌توانید از یک آهنگ کودکانه ی شاد بهره بگیرید و از کودک بخواهید تا پایان آهنگ به مسواک زدن ادامه دهد.

آموزش بهداشت فردی به کودکان - دانشگاه کوچک

حمام کردن

آموزش درست حمام کردن وداشتن شانه حوله مخصوص به خود (حداقل دوبار در هفته باید استحمام شود) حمام کردن شبانه یکی از بهترین روش‌ها برای آرام کردن کودک قبل از خواب است همچنین حمام کردن شبانه می‌تواند به کاهش بی قراری کودک هنگام بیدار شدن از خواب کمک کند.

  • جهت بهداشت مو و کمک به رشد موها  نحوه صحیح شانه زدن به کودکان آموزش داده می شود.
  • آموزش کوتاه کردن ناخن برای جلوگیری از تجمع میکروب ها در زیر ناخن کودکان می باشد.

شاید فکر کنید که آموزش این نکات برای کودکان خردسال زود است اما آموزش نکات بهداشتی به فرزند باید از کودکی آغاز شود تا به یک عادت ماندگار در طول زندگی تبدیل گردد. بنابراین یاد دادن اصول بهداشتی به کودکان هیچگاه زود نیست.

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین پیش دبستانی در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.