آموزش و یادگیری اعداد به کودکان پیش دبستانی - آشنائی با نوشتن اعداد | دانشگاه کوچک

کودکان به محض شناخت دنیای اطرافشان شروع به یادگیری اعداد می‌کنند و درست همان زمانی که می‌فهمند یک مادر دارند؛ مفهوم یک را هم می‌فهمند. در این زمینه دیگر مفاهیم پایه ریاضی مثل تشخیص اشکال در بهبود فرایند آموزش اعداد به کودکان کمک می کند.درست است که کودکان به شکل غریزی مفهوم اعداد را درک می‌کنند اما برای توسعه این غریزه نیاز به یادگیری نماد و نام اعداد دارند.

مراحل یادگیری اعداد در دوران کودکی:

دوران یک سالگی

کودکان تا 12ماهگی به درک مفهوم اعداد تا عدد سه می‌رسند و این درک با بهبود مهارت‌های کلامی ارتقا پیدا می‌کند. در این سن نشان دادن اشیایی که به شکل روزمره با آن‌ها سروکار دارید و شمردن آن‌ها، به آموزش اعداد به کودک کمک می‌کند.

دوران دو سالگی

کودک شما ممکن است تا قبل از 2سالگی نام چند عدد را بداند یا حتی آن‌ها را به شکل یک شعر حفظی به صورت مرتب یا نامرتب بخواند. در این سن آموزش اعداد با استفاده از اشعار و موسیقی کودکانه کمک زیادی به یادگیری اعداد و شمارش در کودک می‌کند.

دوران دو تا چهار سالگی

در 2 تا 3 سالگی شما می‌توانید با بازی زیر آموزش اعداد به کودک را ساده‌تر کنید:

اسباب‌بازی‌های او را در یک خط مستقیم قرار دهید و از کودکتان بخواهید حین شمارش اسباب‌بازی‌ها به آنها اشاره کند. این بازی را می‌توانید در سنین کمتر هم برای درک مفهوم شمارش اجرا کنید.

بخش اصلی آموزش اعداد در کودکان 2 تا 4 ساله اتفاق می‌افتد. کودکان تا 4سالگی معمولاً می‌توانند تا 10 و یا بیشتر بشمارند. البته ممکن است کودک حین شمارش اعدادی را جا بیندازد که جای نگرانی نیست. در این صورت شما اشتباه کودک را تصحیح کنید. کودکان 3 تا 4 ساله معمولاً اعداد را به‌حدی یاد گرفته‌اند که شمارش یک به یک انجام دهند. آنها می‌توانند به چند جسم یکی-یکی اشاره کرده و آنها را بشمارند در حدود 6 سالگی و با پیشرفت یادگیری اعداد، کودک می‌تواند اعداد را چندتا-چندتا و از آخر به اول بشمارد.

بازی ها:

بازی‌ها از بهترین و موثرترین روش‌های آموزش مفاهیم ریاضی به کودک هستند. در ادامه به چند روش آموزش اعداد با بازی را اشاره کرده که می‌توانند به آموزش اعداد به کودک کمک کنند.

بازی با دومینو

در این بازی می‌توانید از دومینو برای آموزش اعداد به کودک استفاده کنید. می‌توانید به کودک خود یک دومینو بدهید تا او نقاط دو طرف را بشمارد. در صورت نداشتن دومینو شما می‌توانید روی یک برگه برای فرزندتان شکل دومینو را ترسیم کنید و نقاطی روی آن بکشید و از کودک بخواهید این نقاط را بشمارد.

اگر می‌خواهید تمرینات ریاضی قوی‌تری را به این بازی اضافه کنید؛می توانید یک علامت جمع یا تفریق بین دو سمت دومینو قرار دهید، که کودک اعداد و نتیجه را بنویسد یا بگوید.

بازی 10 سنگ

این یک فعالیت عالی در فضای باز برای آموزش اعداد به کودک است. سطل‌هایی آماده و روی هریک عددی بنویسید. از فرزندتان بخواهید که به دنبال چند سنگ بگردد و آن‌ها را جمع آوری کند. سپس به تعداد نوشته روی هر سطل، سنگ درون آن سنگ بریزد.

همچنین می‌توانید این بازی را سخت‌تر کنید.

برای مثال، از فرزندتان بخواهید به دنبال 5 سنگ بزرگ برای سطل  بزرگ و 10 سنگ کوچک برای سطل کوچک باشد. اعداد را از یک تا ده روی تکه‌های کاغذ بنویسید. هر شماره را با صدای بلند بخوانید و به ترتیب به آن‌ها اشاره کنید. این عمل مهارت شمارش را با تصویر بصری هر عدد در ذهن کودک مرتبط می‌کند. همین طور می‌توانید از کارت‌های اعداد استفاده کنید. یک عدد را بالا ببرید و نام آن را با صدای بلند بگویید. آنگاه از کودک بخواهید در دسته کارت‌های خود همان شماره را پیدا کند و نامش را با شما تکرار کند.

بازی خیالی

کودکان زمانی که بتوانند یک مفهوم را تجسم کنند، بهتر یاد می‌گیرند. برای هر عدد، شماره آن را روی کاغذ بنویسید و یک نقاشی که نشان‌دهنده آن است را به او نمایش دهید. چنانچه مثلا شماره ۲ را آموزش می‌دهید، دو چشم، دو سیب یا دو گل بکشید. برای اینکه نتیجه‌ی بهتری بگیرید، می‌توانید از کودک بخواهید خود تصویری مرتبط رسم کند.

همین طور می‌توانید حس لامسه را درگیر کنید. استفاده از لوبیا، مداد یا دیگر وسایل قابل لمس امکان دارد کودکان را در درک این مفاهیم کمک کند. مثلا در تدریس عدد ۳، به کودک ۳ مداد بدهید و بگذارید آن را به خوبی درک کند.

یادگیری و آشنائی اعداد به کودکان | دانشگاه کوچک

آنچه در واقعیت وجود دارد

برای آموزش اعداد می توان از واقعیت ها استفاده کرد مثلا تعداد خورشید و ماه که یکی می باشد. یا تعداد گوشه های مثلث و مربع یا تعداد رنگ های پرچم و چراغ راهنمایی برای آموزش عدد سه و چهار استفاده کنیم. برای آموزش عدد دو می توان از تعداد دست ها، پاها، گوش ها و چشم ها استفاده کرد.

برای به خاطر سپردن شکل اعداد می توان از شعر:

یک یه خط راست

دو سرش به راست

سه دندانه داره

چهار مثل آچار

پنج یه قلب برعکس

شش گردن درازه

نه شکل ملاقه

ده یه بچه داره استفاده کرد.

اعداد همیشه در مقابل چشمان ما قرار دارند؛ بنابراین باید آن‌ها را در زندگی روزمره گنجاند. مانند شماره تلفن، اعداد ساعت یا شماره‌های موجود در لیست خرید، اعداد روی وسایل نقلیه و تابلوها که می توان آن‌ها را به فرزند خود نشان داد. اگر فرزندتان به چیدن میز کمک کرد، از او بخواهید به هر بشقاب یک چنگال بدهد و در حین قرار دادن آن‌ها را بشمارد. اعداد در همه‌جا وجود دارند و هر چه بیشتر آن‌ها را به کودک خود گوشزد کنید، کودکان بهتر آن‌ها را تشخیص می‌دهند.

برای آموزش نوشتن اعداد می توان سینی از شن یا آرد مقابل بچه ها گذاشته و بچه ها شکل نوشتن درست اعداد را روی آن تمرین کنند یا اینکه با انگشت روی هوا یا داخل آب تمرین کنند .سپس اعداد را به صورت نقطه چین برای بچه ها بنویسید و بچه ها نقطه چین ها را پر رنگ کنند.

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین پیش دبستانی در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.