شخصیت کودکان و شناخت آن | عوامل موثر بر شخصیت کودک _ دانشگاه کوچک

شخصیت شامل ویژگی ها و صفات نسبتا پایداری است که رفتارهای ما را شکل می دهد و در واقع چیزی که باعث تفاوت کودکان ما از یکدیگر می شود همین شخصیت است. سنین ۲ تا ۶ سالگی در رشد شخصیت کودکان بسیار دارای اهمیت است.

دسته  بندی کودکان از لحاظ شخصیتی:

بخشی از شخصیت کودک به‌صورت فطری و ژنتیکی از زمان تولد در وی شکل خواهد گرفت و بر این اساس نوزادان به سه دسته:

  • آرام
  • دشوار
  • میانه

تقسیم می‌شوند.

شخصیت کودکان آرام:

 کودکان آرام معمولاً خوش‌اخلاق و مهربان بوده و به‌ سادگی با شرایط محیطی تطابق پیدا می‌کنند و برنامه خواب و تغذیه منظمی نیز دارند.

این کودکان معمولاً به‌ واسطه رفتار خود توجه و محبت بیشتری را نیز به خود جلب می‌کنند و این باعث می‌شود تا آن‌ها در شرایط بهتری رشد کنند.

شخصیت کودکان دشوار:

کودکان دشوار معمولاً به‌عنوان کودکانی بهانه‌گیر و تحریک‌پذیر شناخته می‌شوند که شرایط روحی آن‌ها به‌ سرعت با تغییرات محیطی به هم می‌ریزد و همچنین وضعیت خواب و خوراک آن‌ها نیز از نظم چندانی پیروی نمی‌کند.

این کودکان باعث کم‌طاقتی و ناراحتی اطرافیان شده و این موضوع باعث می‌شود که معمولاً رفتارهای تندی با آن‌ها صورت بگیرد و درنتیجه هرچه بیشتر در قالب رفتارهای سخت خود فرو خواهند رفت.

شخصیت کودکان میانه:

مابین این دو گروه، گروه بزرگی از کودکان به‌عنوان میانه قرار دارند که می‌توانند خصوصیات شخصیتی هر دو گروه را به همراه داشته باشند.

انعطاف پذیری شخصیت کودکان:

خوشبختانه به دلیل انعطاف بالایی که شخصیت کودکان دارد، شما در هر مرحله می‌توانید با ایجاد شرایط مناسب، تأثیر برخی عوامل منفی را در شخصیت کاهش داده یا از بین ببرید. به همین خاطر هرگز احساس نکنید که برای بهبود وضعیت شخصیت کودک دیر شده است.

اگر عوامل منفی در شخصیت و رشد کودک شما وجود دارد، سعی کنید با کمک از مشاورین و روانشناسان برای بهبود شخصیت کودک خود تلاش کنید.

عوامل تاثیر گذار بر شخصیت کودکان:

1. والدین و رفتار آن ها

 والدین و نحوه تعامل آن ها با کودک در اوایل دوران کودکی تاثیر بسزائی دارد زیرا همه کودکان از رفتار والدین خود پیروی می کنند. بنابراین هر خانواده ای باید مراقب رفتارهایشان باشد زیرا کودکان مانند آیینه، رفتار والدین را تقلید می کنند.

2. گروه هم سالان کودک

کودکان معمولا دوست دارند که مورد تایید هم سالان خود قرار بگیرند و به همین دلیل هم اغلب سعی می کنند که گفتار، رفتار و حتی نوع پوشش خودشان را منطبق با معیارهای دوستان خود انتخاب کنند.

3. محیط خانه

محیط خانه از عواملی است که در شکل گیری شخصیت کودک ما اهمیت دارد. کودکان ما مانند ماهیانی هستند که در تنگی از آب زندگی می کنند و برای رشد و سلامتی آن ها باید به کیفیت و شرایط آبی که در آن زندگی می کنند اهمیت بدهیم و محیط خانه همانند آب که برای ماهی اهمیت دارد، برای شخصت کودکان نیز مهم است.

4. دوران بارداری مادر

از جمله عوامل تاثیر گذار دیگر میتوان به دوران بارداری مادر و حالات روحی او اشاره کرد.

مادر که در طول بارداری خود به هر دلیلی مضطرب و یا خشمگین باشد در بدن او تغییرات فزیولوژیکی رخ می دهد که از طریق بند ناف به جنین او منتقل میشود و پس از تولد شاهد کودکی هستیم که بدقلق و پرخاشگر و گریه می کند.

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین مهدکودک در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.