خشم در کودکان و کنترل مهارت خشم در کودکان - دانشگاه کوچک

خشم  یک واکنش عاطفی در کودکان است زیرا در محیط کودکان محرکهای خشم انگیز بسیار وجود دارد و کودکان خیلی زود در می یابند که خشم راه وسیله خوبی برای جلب توجه و رسیدن به آرزوست.

عوامل موثر در ایجاد خشم:

1. مقایسه نامناسب بین کودک با دیگران
2. اذیت کردن آن ها
3. ایراد مداوم از کودکان
4. در کودکان بزرگتر، قطع فعالیت های در حال پیشرفت و … است .

در واقع علت یا عوامل یا محرک خشم در کودکان هیچ اهمیتی ندارد مهم آن است که بدانیم خشم حالتی بیمار گونه است و به هیچ وجه معقول و موجه نیست در واقع خشم و عصبانیت از یک خواسته کودکانه نشات می گیرد.

تغییرات بارز فرد در هنگام خشم :

1. تغییر در حالت عادی
2. فشردن دندانها و دندان قروچه
3. چین و چروک در پیشانی، صورت و … است.

می توان به کودک خود آموخت که در موقع خشم شعر یا تفریحات و بازیهای مورد علاقه خود سرگرم کند و می تواند بچه ها با شخص مورد اطمینان خود دردل کند تا خشم در او فرو نشانده شود.

راه های کنترل خشم در کودکان:

_ یکی از راهکارهای کنترل خشم کودکان، اصلاح رفتاری است که موجب بروز خشم شده است.

  • از تنبیه فیزیکی کودکان پرهیز کنید تنبیه فیزیکی نه تنها مانع از عصبانیت فرزندتان نمی شود بلکه آثار جبران ناپذیری بر روان او باقی میگذارد.

_ حفظ کردن اقتدار یکی دیگر از روشهای کنترل خشم هست به کودک اجازه ندهید خشمش وسیله‌ دستیابی به خواسته‌هایش شود.

_ کودک را از محیطی که موجب بروز خشم و تنش در اوست، جدا کنید.

  • بعضی کودکان توسط بازی فکری احساس بهتری پیدا می کنند ، بعضی با نقاشی کشیدن و…

_ الگوی فرزندتان باشید، تنها دانستن شیوه‌های کنترل خشم کافی نیست و نحوه‌ی رفتار والدین بادیگران و همچنین فرزندتان در هنگام خشم بسیار مهم است. اگر شما در ذهن فرزندتان فردی عصبانی باشید که نمیتواند خشم خود را کنترل کند نباید از او توقع رفتار مطلوب داشته باشید.

_ گفت‌ و گوی مناسب را از یاد نبرید، در خانواده فضایی را ایجاد کنید که فرزندتان بتواند به سادگی در مورد احساساتش صحبت کند.

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین مهدکودک در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.