تربیت مربی | تاثیر و اهمیت آن در آموزش و دوره پیش دبستانی _ دانشگاه کوچک

مقدمه:

تربیت اجتماعی کودک مانند سایر ابعاد رشد و تکامل، در طول زمان شکل می گیرد و بخشی از شخصیت او را تشکیل می دهد. این زندگی اجتماعی موجب هماهنگی و سازگاری کودک با افراد جامعه می شود. آنچه بیشتر دارای اهمیت است این که دوره پیش دبستانی اولین محیط اجتماعی جدا از خانواده و آشنایان می باشد که می تواند در شکل گیری تربیت اجتماعی کودکان موثر باشد، بنابراین مربیان پیش دبستانی و تربیت مربی نقش مهمی در به وجود آوردن کیفیت محیط های آموزشی و تربیت اجتماعی کودکان دارند.

برحسب نتایج، مربیان برای تربیت اجتماعی کودکان می توانند از بازی کردن کودکان برای ایجاد سازگاری و تجربه اجتماعی با دیگران و همسالان، کشیدن نقاشی برای نشان دادن ابراز وجود کودکان، نقش یابی جنسیتی برای فهماندن نقش کودکان و مسئولیت پذیری و تعهد اجتماعی کودکان استفاده نمایند.

تاثیر تربیت مربی در دوره پیش دبستانی:

دوره پیش دبستانی، دوره ای حساس در رشد و تکامل کودکان است. در این دوره، کودکان مهارت های اساسی زندگی را فرا می گیرند و شخصیت خود را شکل می دهند. مربیان پیش دبستانی نقش مهمی در این دوره ایفا می کنند. آنها مسئول طراحی و اجرای برنامه های آموزشی و پرورشی، ایجاد محیط یادگیری امن و جذاب، و حمایت از رشد و یادگیری کودکان هستند.

تربیت مربی پیش دبستانی، فرآیندی است که به مربیان این امکان را می دهد تا دانش، مهارت ها و نگرش های لازم برای انجام کار خود را کسب کنند، این امر به بهبود کیفیت آموزش و پرورش کودکان در دوره پیش دبستانی کمک می کند. بنابراین تربیت مربی پیش دبستانی، یک سرمایه گذاری ارزشمند برای آینده کودکان است که با تربیت مربیان توانمند و صبور، می توان زمینه را برای رشد و یادگیری همه جانبه کودکان فراهم و خلاقیت کودک را تشخیص داد.

ویژگی های یک مربی پیش دبستانی موفق

یک مربی پیش دبستانی موفق باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • عشق به کودکان و علاقه به کار با آنها
 • دانش و مهارت های لازم در زمینه آموزش و پرورش
 • توانایی برقراری ارتباط موثر با کودکان و والدین
 • خلاقیت و ابتکار عمل
 • صبر و شکیبایی

تاثیر تربیت مربی در آموزش

تربیت مربی پیش دبستانی می تواند تاثیرات مثبت زیر را بر آموزش داشته باشد:

 1. بهبود کیفیت برنامه های آموزشی و پرورشی
 2. ایجاد محیط یادگیری امن و جذاب
 3. افزایش مشارکت کودکان در فعالیت های آموزشی
 4. پیشرفت تحصیلی کودکان
 5. کاهش رفتارهای نامطلوب کودکان

راهکارهای بهبود تربیت مربی پیش دبستانی:

برای بهبود تربیت مربی پیش دبستانی، می توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • ارتقای استانداردهای تربیت مربی
 • افزایش طول دوره های تربیت مربی
 • توجه به آموزش مهارت های عملی مربیگری
 • ایجاد فرصت های کارآموزی و کارورزی برای مربیان
 • ارائه آموزش های ضمن خدمت به مربیان

با انجام این اقدامات، می توان اطمینان حاصل کرد که مربیان پیش دبستانی از دانش، مهارت ها و نگرش های لازم برای انجام کار خود برخوردار هستند و می توانند نقش مهمی در رشد و یادگیری کودکان ایفا کنند.

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین مهدکودک در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.