آموزش مفهوم آب و هوا به کودکان | آشنائی با آب و هوا - دانشگاه کوچک

برای آشنائی و آموزش مفهوم آب و هوا بهتر است کودک به طور عینی هوا را حس کند و یاد بگیرد. ابتدا یکسری آزمایش های ساده و قابل درک برای کودک در اختیار او قرار می دهیم.

آزمایش هایی برای درک مفهوم هوا:

مورد اول

  • از او میخواهیم داخل یک لیوان پر از آب با نی فوت  کند با چشم میبیند حباب هایی در لیوان آب به وجود می آید درهمین حین تعدادی سوال از او پرسیده می شود:

     ۱) وقتی با نی داخل لیوان پر از آب فوت کردی چه اتفاقی افتاد ؟ حباب درست می شود

     ۲) به نظر شما چه چیزی داخل حباب است ؟ هوا

     ۳ ) هوا را میبینی؟

     ۴) هوا رنگ دارد؟

در این فاصله در مورد اینکه درون اب هم مقداری هوا وجود دارد  صحبت میکنیم و ماهی ها هم برای زنده ماندن ونفس کشیدن نیاز به هوا دارند .

مورد دوم

  • در مرحله بعدی در اختیار کودک یک عدد فرفره قرار می دهیم واز او می خواهیم  فرفره را حرکت دهد با چشم خود چرخیدن  فرفره را میبیند و از او پرسیده می شود:

      ۱) در هنگام حرکت دادن فرفره چه اتفاقی افتاد ؟ فرفره چرخید

      ۲) چه چیزی باعث چرخیدن فرفره می شود ؟ هوا

      ۳) هوارا با چشم میبینی؟

      ۴) هوارنگ دارد؟

      ۵) هوا بو دارد؟

مورد سوم

  • در مرحله سوم  یک باد بزن در اختیار کودک قرار می دهیم واز او می خواهیم باد بزن را به سمت صورت خود حرکت دهد واز او سوال می شودک

    ۱) چه اتفاقی افتاد ؟

مورد چهارم

در مرحله چهارم از کودک می خواهیم با بینی نفس بکشد و عمل دم و باز دم را انجام دهد و در این فاصله توضیحاتی در مورد این که وقتی با بینی نفس می کشیم هوا وارد شش ها می گردد وبا این کار ما می توانیم زنده بمانیم .

در آخر

هنگامی که کودک با مفهوم هوا به طور کامل آشنا گردید درمورد اینکه اطراف ما هوا وجود دارد، رنگ و بو  ندارد و نمی توانیم با چشم هوا را ببینید  صحبت می کنیم و اینکه همه گیاهان ، جانوران و انسان ها برای زنده ماندن نیاز به هوا دارند . سپس تصاویری به کودک نشان می دهیم واز او می خواهیم در مورد تصاویر گفتگو کند مثل بادکنک و بادبادک ..‌.

می توان از کودک خواست در راه بازگشت از مهد کودک به محیط اطراف خود بادقت نگاه کند و ببیند چه چیز هایی با وزیدن باد در حال تکان خوردن هستند ( مثل حرکت برگ درختان )، همچنین با دویدن چه چیزی به صورت خود حس می کنند . بعداز اینکه مفهوم هوا را یاد بگیرد به سادگی می تواند  کاربرگ و کتاب را حل نماید .

در مرحله بعدی

برای آموزش مفهوم آب وهوا بهتر است از اسلاید و پرده نمایشی استفاده شود وهمراه با توضیحات داده شده بچه ها به طور عینی ببیند .سپس از بچه ها خواسته شود به آسمان نگاه کنند با توجه به توضیحات داده شده حدس بزنند اب وهوا چگونه است .سپس یک کاردستی به شکل ساعت درست شود وانواع اب وهوا بر روی آن تعبیه و طراحی شود و یک فلش  متحرک در وسط کاردستی قرار دهیم و با چرخاندن فلش ونشان دادن تصویراز کودک پرسیده میشود کدام  نوع از آب وهوا هست و کودک باید بتواند حدس بزند وجواب درست را بگوید بعد از آن از کودک خواسته میشود به درمسیر برگشت به منزل به آسمان نگاه کند و ببیند آسمان  کدام  یک از آب و هوا را دارد  حتی می توان از او بخواهیم در دفتر نقاشی آب وهوای بارانی، برفی، نیمه ابری و ابری یا افتابی را نقاشی کند.

پس از آشنایی با انواع آب وهوا بچه ها می توانند نمایش آن را بازی کنند.

 آب و هوای آفتابی:

بچه ها به آسمون نگاه کنید تو آسمون چی میبینید خورشید خانم غیر از خورشید خانم چیز دیگه ایی هست ؟ نه فقط و فقط خورشید خانم هست پس وقتی تنها  توی آسمون خورشید خانم باشه ، آب و هوا آفتابی  هست.

آب و هوای آفتابی

آب و هوای نیمه ابری :

بچه ها گاهی اوقات تو آسمون باد می وزه وقتی که باد می وزه ابرها را آروم آروم توی آسمون حرکت میده ومیاره، میاره جلوی خورشید خانم و یک کوچولو جلوی خورشید خانم رو میگیره اینجا آب وهوا نیمه ابری هست.

نیمه ابری: وقتی ابرها یک کوچولو جلوی خورشید خانم را می گیرند و فقط  کمی از خورشید دیده میشه آب و هوا نیمه ابری است.

آب و هوای نیمه ابری

آب و هوای ابری :

گاهی اوقات هم وقتی باد می وزه ابرهای سیاه را حرکت میده وقتی ابرهای سیاه حرکت می کنند توی آسمون میان و میان جلوی خورشید خانم، اینجا دیگه ابرهای سیاه کاملا جلوی خورشید خانم را می گیرند و خورشید خانم توی آسمون دیده نمیشه و فقط ابر های سیاه هست، وقتی توی آسمون ابرهای سیاه دیده میشن آب و هوا ابری هست.

آب و هوای ابری

آب و هوای بارانی :

ابرهای سیاه که توی آسمون حرکت کردن اومدن اومدن اومدن که به هم نزدیک شدند وقتی ابرهای سیاه به هم نزدیک میشن، به هم برخورد میکنند ( جاشون خیلی خیلی تنگ میشه هی به هم برخورد میکنند) یکهو توی آسمون رعد و برق میزنه.

بچه  ها میدونید رعد وبرق چیه ؟ یه چیزهای نورانی برق میزنه وصدای وحشتناکی شنیده میشه وشروع میکنه به باریدن، بچه ها وقتی رعد وبرق می زنه بارون میاد به این آب و هوا میگیم آب و هوای بارانی .

آب و هوای بارانی

آب و هوای برفی :

بچه ها به آب و هوای بعدی نگاه کنید و بگید چه نوع آب و هوایی است؟

از آسمون برف میباره ، آدم  برفی درست میکنیم ، لباس گرم می پوشیم ، برف بازی میکنیم پس این آب و هوا چیه؟ آفرین، آب و هوای برفیه

بچه ها باید در این آب و هوا لباس گرم بپوشیم.

آب و هوای برفی

  • روش تشکیل انواع آب و هوا در کلیپ زیر نمایش داده شده است:

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین پیش دبستانی در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است