مهارت شعر و قصه خوانی به کودکان | آموزش شعر و قصه خوانی - دانشگاه کوچک

تعریف قصه گویی و قصه خوانی :

قصه گویی قدیمی ترین شکل ادبیات است.از طریق قصه ها و داستان های خوب، کودک به بسیاری از ارزش های اخلاقی پی می برد. در هر قصه ای ماجرایی پیگیری می شود. ماجرایی که نقاط مجهولی دارد و می تواند حس کنجکاوی کودکان را برانگیزد و قدرت تخیل آنها را پرورش دهد.

قصه گویی:

قصه گویی شامل گفتن داستان بدون استفاده از کتاب می باشد. در قصه گویی، مربی نقش قصه گو را ایفا می کند و در حین قصه گویی، مهارت گوش دادن کودکان تقویت می شود.

قصه خوانی:

داستان گفتن با استفاده از کتاب را قصه خوانی می گویند. در قصه خوانی برای کودکان، از داستان هایی که جنبه احساسی قوی دارند، مانند انواع داستان های واقعی و افسانه های عامیانه، استفاده می شود حتی داستان هایی که جنبه احساسی ضعیفی دارند نیز در قصه خوانی استفاده می شود.

مهارت شعر و قصه خوانی برای کودکان:

آموزش داستان سرایی و مهارت شعر و قصه خوانی به کودکان یک مهارت عالی است و به کودکان کمک می کند تا:

  • مهارتهای زبان خود را بهتر کنند.
  • علاقه به خواندن را درک کنند.
  • تصورات خود را تقویت کنند.

نکاتی در مورد شعر و قصه خوانی:

1.  کودکان را به هیچ عنوان نباید مجبور به شنیدن شعر و قصه کرد، بلکه باید وقت مناسب شعر و قصه گویی و همچنین علاقه کودکان در نظر گرفته شود.

2. به کودکان کتابهای مختلفی بدهیم و اجازه دهیم کودک خودش داستان را انتخاب کند این کار باعث می شود کودک کتاب را دوست داشته باشد و آن را به پایان برساند.

3. در آموزش شعر و قصه خوانی به کودکان باید به این نکته توجه کرد که هرچه تشویق ها بیشتر باشد ،انگیزه کودکان هم برای بهتر شدن افزایش پیدا می کند.

4. از کودک بخواهیم قسمت های کوچک شعر را به دقت گوش دهد و سپس تکرار کند. (در هنگام خواندن شعر)

5. برای آموزش قصه خوانی به کودکان می توان تصاویری به کودک نشان داد و از او خواست که در مورد تصاویر اندکی فکر کند و بعد داستانی  خلاق را روایت کند.

حتی می توان از تصاویر متوالی استفاده کرد که قدرت تحلیل و توالی بین تصاویر و همچنین قدرت تخیل کودک در مورد آنچه می بیند، افزایش یابد.

6. در آموزش قصه خوانی می توان از داستان های نمایشی استفاده کرد، مثلا هر کودک نقش یکی از شخصیت های داستان را به عهده بگیرد و بجای نقش مورد نظر صحبت کند. این روش یکی از روش های مورد علاقه کودکان در رابطه به داستان گویی است.

مجموعه دانشگاه کوچک به عنوان بهترین پیش دبستانی در اصفهان با دارا بودن محیطی شاد و علمی، با استفاده از پژوهش های روان شناسی و مشاوره جهت پرورش کودک بر اساس تقویت هوش های نه گانه در خدمت شما عزیزان می باشد و هدف این مجموعه پرورش کودکانی شاد با هویت تحصیلی موفق است.