آموزش دومینو و انواع آن | مهد کودک و پیش دبستانی دانشگاه کوچک

دومینو قطعات مستطیلی شکلی است که به صورت چوبی یا پلاستیکی وجود دارد و معمولا قطعات دومینو به صورت زنجیر وار طبق الگوی خاصی پشت سرهم چیده میشود که در صورت برخورد یک دومینو به دومینوی دیگر کل سازه دچار ریزش میشود.

دومینو انواع مختلفی دارد:

دومینوی نقطه ای: در دومینوی نقطه ای هر دومینو مستطیلی است که با خطی از وسط به دو نیمه تقسیم شده است و در هر قسمت عدد صفر تا شش را نشان میدهد. اما نحوه بازی به این صورت است که به صورت گروهی دو تا هشت نفره میتوان بازی کرد و دومینوها به تعداد مساوی بین افراد تقسیم میشود و یک دومینو هم وسط گذاشته میشود که هر نفر باید دومینوی شبیه دومینوای که وسط است را بگذارد (به گونه ای که تعداد نقطه های دو دومبنو که کنار هم هستند یکی باشد)و اگر ان شخص دومینو مورد نظر را نداشت نفر بعدی به جای او میگذارد و در آخر کسی که دومینوهایش تملم شده باشد برنده بازی است.

دومینوی شکلی: شبیه نقطه ای است با این تفاوت که به جای نقطا شکل حیوان اشیا یا گیاهان و… کشیده شده و کودک باید شکلی که در دومینوی کناری هست را بگذارد.

دومینوی ساده: که باید روی یک مکان مسطح و عاری از برجستگی ابتدا با ماژیک یا گچ خطی صاف کشیده و کودک دومینوها را در لبه خارجی یا داخلی خط بگذارد و فاصله هر دومینو با هم باید به اندازه ی نصف دومینو باشد.و بعد خطوط را منحنی و پیچیده تر میکنیم و بعد میتوانند برج بسازند بسته به خلاقیت خود کودک.

فواید دومینو:

1.بالا بردن ضریب هوشی و افزایش توانایی تمرکز

2.افزایش خلاقیت کودکان

3.افزایش صبر و تحمل شکست و تلاش مجدد.

4.بالا بردن توانایی فعالیت گروهی

گرداورنده: نزیهه برقیکار

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code